☘️ História a povaha írskeho setra / History and the nature irish red setter

Ako väčšina poľovných plemien, aj írsky seter je starobylé plemeno, ktoré sa vyvinulo zo psov typu španiela. 
 
Írsky seter bol považovaný za najkrajšieho zo všetkých psov. Ich jemnosť a zároveň kráľovské držanie tela upútajú pozornosť všade, kde sa tento pes objaví. Aj napriek kráľovskému držaniu tala je  povaha írskeho setra veľmi hravá, plná lásky a nezávislá. Ich vysoká inteligencia a priateľská povaha z nich robí výborných rodinných spoločníkov aj v rodinách s deťmi.
    Súčasťou jeho neodolateľného írskeho šarmu je jeho energická povaha a chuť do života. S tým súvisí aj jeho potreba vybiť svoju energiu či už prácou v poli, dlhými prechádzkami, agility, alebo klusaním vo výstavnom kruhu. 
 
     Títo psi boli používaní vo dvojici so sokolom ( sokoliari) alebo so sieťami, do ktorých sa chytali vtáky. Typické pre nich je zaujať polohu so zdvihnutou prednou nohou a "sedieť" alebo ležať smerom k polohe vtákov. Na povel mal pes ľahnúť na brucho a plaziť sa k zveri. Táto ich typická vlastnosť sa stala základom ich poľovnej upotrebiteľnosti.
 
    Írske setre dospievajú pomaly či už mentálne, alebo fyzicky. Plemeno je prirodzene čistotné a preto je výchova k čistotnosti u nich jednoduchšia. Sú veľmi spoločenské a dávajú prednosť životu v strede svojej ľudskej rodiny. Pokiaľ majú nedostatok ľudskej spoločnosti a priateľstva, môžu sa stať nezvládnuteľnými. Pokiaľ však írsky seter dostane čo potrebuje, mnohonásobne vám to vráti.
    Toto plemeno vďaka svojim vlastnostiam je vhodné aj na agility a írsky seter je zároveň aj úspešný terapeut v školách, nemocniciach, rehabilitačných centrách...